Detectifire
Безжично, адресируемо решение за изграждане и разширяване
на пожароизвестителни системи
Лесна за монтиране и конфигуриране безжична, адресируема пожароизвестителна система, състояща се от комуникиращи посредством радиосигнал пожароизвестители и разширител, директно включен към пожароизвестителна линия, към която подава сигнал за пожар при сработване на който и да е пожароизвестител от радиомрежата.
Безжичната хибридна пожароизвестителна система DETECTIFIRE е предназначена да осигури ранна защита от пожар на обекти, намиращи се в процес на експлоатация, заменяйки скъпо струващите трудни за изпълнение и поддръжка жични пожароизвестителни системи.
Пожароизвестителната система DETECTIFIRE може да се адаптира към всеки проект предназначен за жична пожароизвестителна система, независимо дали жичната система е конвенционална или адресна.
Пожароизвестителната система DETECTIFIRE е от хибириден тип, което означава, че при обекти с по-голяма защитаема площ, някои нейни елементи се свързват към пожароизвестителната централа с проводници от които получават токозахранване и по които предават общи сигнали за пожар и повреда.
Основни предимства на безжичната пожароизвестителна система DETECTIFIRE пред жичните пожароизвестителни системи.
- Избягват се разходите за монтаж на проводници, които включват цената на проводника, кабелни канали, монтажни скари, труд по полагане и последващ труд по коригиране на извършените строителни дейности.
- Избягват се спазване на изискванията на EN54-14, които поставят условия относно маршрутите и начина на полагане на кабели, подбиране на специални типовете кабели в зависимост от мястото на полагането тяхното полагане.
- Монтиране на датчиците чрез залепване към всякакъв вид повърхности чрез специален вид ленти, което дава възможност за тяхното бързо преместване.
- Бързо добавяне на нови датчици при промяна на оборудването на обекта, чрез лесна настройка на част от системата на мястото на добавяне без необходимост от специално оборудване.
- Рязко съкращаване на времето за монтаж на системата – десеткратно и повече, в зависимост от конфигурацията на обекта.
- Монтиране на системата при вече завършени довършителни работи на обекта или при обекти в експлоатация.
- По-висока надеждност на връзката, дължаща се на съвременните безжични технологии на комуникация, в сравнение с кабелите системи. Опитът показва, че жичните системи в процеса на експлоатация често дефактират поради лоши контакти системи и прекъсване вследствие на последващи монтажни дейности.
- Изключително лесна поддръжка чрез удобна самодиагностика и бърза замяна на проблемен елемент. При жичните системи намиране на мястото на лош контакт или прекъсната връзка с произтичащи от това нарушения на комуникацията представлява бавен и скъп процес, особено ако се налага корекция и замяна на проводниците.
- Възможност за организация на централизирано място за наблюдение в която и да е точка, при наличие на интернет свързаност. Алармата се диагностицира до точно описание на мястото на събитието.
- Замяна на жичните системи от адресен или конвенционален тип, предвидени в предварително направени проекти.
11. Разширение на съществуващи в експлоатация жични системи чрез добавяне на безжична част.
Възстановяване на съществуваща пожароизвестителна система
На фигурата е изобразена конвенционална ПИ линия с труднооткриваемо прекъсване.
На фигурата е изобразено монтиране на безжични разширител и пожароизвестители на мястото на прекъснатата част на ПИ линия
Изграждане на пожароизвестителна система с безжични пожароизвестители
На фигурата е изобразено изграждане на пожароизвестителна система с безжични пожароизвестители.